הערוץ של ירוק עכשיו ביוטיוב    הפייסבוק של ירוק עכשיו
'תו ירוק' לעלוני שבת!
שתף |

להגדלת התמונה לחץ עליה
מוצאי שבת, ב טבת תש"ע - 19/12/2009
יוזמה חדשה שלנו ב'ירוק עכשיו' על מנת לאפשר מיחזור של מאות אלפי דפים מדי שבוע.

מי לא מכיר את עלוני פרשת השבוע המחולקים חינם בבתי-הכנסת?!
ובכן עלון ממוצע יוצא
בתפוצה שבועית של בין 60 ל 80 אלף עותקים בכל שבת! אם נכפיל במספר סוגי העלונים נגיע למספרים אסטרונומיים, למעלה מחצי מליון עלונים בשבוע!

כמו-כן המשבר הסביבתי העולמי מחייב לתת את הדעת על הדרכים לצמצמם את צריכת הנייר. צריכת נייר גורמת לנזקים סביבתיים גדולים כגון: כריתת יערות, זיהום אוויר ויצירת פסולת.

יאמר לשבחנו, אנו בציבור הדתי צרכנים גדולים מאוד של נייר. אך אליה וקוץ בה, דווקא עלינו כאנשים דתיים מוטל לשמור על קדושתם של דברי תורה ולכן לא תמיד ניתן למחזר את הנייר. מאידך השלכת דפים שאינם חייבים בגניזה גורמת לביזוי של מה שבאמת מצריך גניזה על פי ההלכה, וכמובן גם לקריסת מערכות האיסוף.

מי שמצוי בעניין יודע שאיסוף הגניזה הפכה בעת האחרונה לבעיה של ממש בשל העומס הרב המוטל על מערכת איסוף וקבורת הגניזה ברשויות.

מיותר לציין שנייר שנגנז אינו  מגיע למיחזור והרי שימוש חוזר הוא בגדר מצוות 'בל תשחית' [עיין רמב''ם הל' מלכים ו, ח-י והל' אבל י''ד, כד], שהרי עדיין ניתן להפיק ממנו תועלת.

קודם כל יש להבין מה מצריך גניזה ומה לא? לאחר דין ודברים ארוכים עם מספר גדול של רבנים פוסקי הלכה [רבני יישובים ורבני ערים] ובראשם הרה''ג יעקב אריאל שליט''א התגבשה פסיקה ברורה.

יש שני קריטריונים מרכזיים לחייב גניזה.
א. דף שכתובים בו פסוקים שלמים.
ב.אם כתוב בו אחד משבעת שמותיו של הקב''ה שאסור למחוק [ע''פ רמב''ם  הל' יסודי התורה פ''ו ה''ב].

כל נייר אחר יכול להגיע למיחזור נייר. חשוב לציין שאין בזה היתר לזרוק דפים עם דברי תורה לזבל, כי מיחזור עדיף על פני אשפה 'רגילה'! כיוון שאין זה מכובד שדברי תורה יתגלגלו בתוך פחי הזבל ה'רגילים', לעומת זאת פח המיחזור מכיל נייר בלבד. כמו-כן תהליך המיחזור של הנייר כיום הוא מספיק טוב כך שכל הכתב נימחק לגמרי מהנייר. ועל-כן ניתן להשתמש בנייר הממוחזר אף לדברי חולין.

עלוני פרשת השבוע, עם כל הברכה שבהם על הפצת התורה בעשרות אלפי עותקים, משתמשים בכמויות גדולות מאוד של נייר מדי שבוע. בניגוד לעיתונים שמודפסים על נייר ממוחזר, העלונים בד''כ לא.

אנו ב'ירוק עכשיו' פועלים למען הסביבה במספר מישורים. במישור המעשי אנו דואגים לאיתור וטיפול במפגעים סביבתיים [ניתן לדווח לנו דרך אתר האינטרנט], ובמישור החינוכי-תרבותי מובילים פרוייקטים של מודעות ושינוי הרגלים בציבור הרחב. לאור זאת פנינו לעורכי העלונים בבקשה להכניס שינויים אלו בעלונים, ועל-כן כל עלון בעל 'תו ירוק' הוא עלון שניתן למיחזור כיוון שמערכת העלון מתחייבת לדאוג לכך שלא יהיו בו פסוקים שלמים ושמות ה'.

הציבור נקרא לגלות אחריות וליטול חלק במאמצים הגלובליים למען עתיד כדור הארץ ולמחזר את העלונים בעלי ה'תו הירוק', זוהי פעולה פשוטה שכל אזרח יכול לעשות אין צורך בידע או מאמץ מיוחד, אם כל אחד מאיתנו ידאג למס' עלונים הרי שבכל שבוע נכניס למעגל המיחזור עשרות אלפי דפים!

עד כה קיבלו את ה'תו הירוק' העלונים :
  - מקורי (מקור ראשון).
  - עולם קטן.
  - השבת (צוהר).
  - כותל המזרח.
  - באהבה ובאמונה (מכון מאיר).
  - עת לדרוש (נאמני תורה ועבודה).
  - ישע שלנו (מועצת יש''ע).
  -  עוז ושלום(נתיבות שלום).

קישורים נוספים:
ראשי מי אנחנו צור קשר פרוייקטים מאמרים טיפים גלריות כתבו עלינו קישורים דווחו לנו הצטרף אלינו תרומות
עיצוב אתרים - יפעת נרינסקי mp100 systems - בניית אתרים © כל הזכויות שמורות לירוק עכשיו
"ירוק עכשיו" פועלת למען שמירה על איכות הסביבה , בליווי צוות אקדמאי ובהדרכת טובי המומחים בתחום האקולוגי בישראל.