הערוץ של ירוק עכשיו ביוטיוב    הפייסבוק של ירוק עכשיו
המצב ה[לא] סביבתי ביהודה ושומרון - ''ירוק עכשיו'' מסכמת שנה של פעילות אינטנסיבית לאיתור מפגעים סביבתיים:
שתף |

להגדלת התמונה לחץ עליה
יום שישי, כב טבת תש"ע - 08/01/2010
במלאת שנה לפרויקט "סקר מפגעים אקולוגיים ביהודה ושומרון" שערכה עמותת "ירוק עכשיו" אנו מגישים לפניכם דו"ח ביניים - המסקנה: חייבים להתעורר בחקיקה סביבתית ואכיפה מוגברת!

 

אזור יהודה ושומרון מהווה חלק בלתי נפרד מהמערך הסביבתי ומהמארג האקולוגי בישראל.

גם אם נשרטט את הקו הירוק על המפה או נבנה את גדר ההפרדה ניווכח כי אין אפשרות לנתק את ישראל מאזורי יהודה ושומרון מבחינה סביבתית.

ההשפעות ההדדיות מרחיקות לכת ומחייבות התייחסות וטיפול של כל גורמי הסביבה, הן הממונים באזור יהודה ושומרון והן הממונים בתחומי ה'קו הירוק'.

 

 

דו''ח סקר מפגעים אקולוגיים בנוי רובו ככולו מתלונות שנשלחו על ידי אזרחים ל"ירוק עכשיו" ועובדו לכדי פנייה מסודרת באמצעות עו''ד של ''ירוק עכשיו'' לגורמי האכיפה הרלוונטיים כגון: המנהל האזרחי, המשרד להגנת הסביבה, יח' הפיקוח ועוד.

כל תלונה מוספרה ואנו עורכים מעקב גם בימים אלה, כדי לוודא כי המפגע מטופל ומסולק, וכן לשיקום סביבת המפגע ונקיטת הליכים פליליים נגד העבריינים.

הדו"ח מציין את מצב הטיפול בכל תלונה ומציג תמונות של המפגע.

איכות הסביבה ביהודה ושומרון - תמונת מצב :


א. כמות המפגעים והיקפם בשטח

אי אפשר שלא להשוות בין המפגעים בישראל לבין אלו שביהודה ושומרון במספר המפגעים, גודלם, היקף פעילותם ומשך הפעילות שלהם.
לדוגמא: מנתוני המשרד להגנת הסביבה אין בישראל ולו מחצבה אחת הפועלת ללא רישיון.
 ואילו ביהודה ושומרון פועלות 18 מחצבות שאינן חוקיות, מתוכן 9 מחצבות הן בעלות צו הריסה בתוקף מ- 2008.
אך מנתונים שאספנו בשטח ומגורמים אחרים הפועלים ביהודה ושומרון מתברר כי התמונה עגומה הרבה יותר: באזור זה כ- 100 מחצבות הפועלות ללא היתר וכבר נפתח לגביהן תיק בגין עבירה על צווי התכנון והבנייה.
נתון זה אינו כולל עבירות של כרייה בלתי חוקית, שהיא פעילות עבריינית נפוצה הרבה יותר ויחסית קלה לביצוע.כמו כן הנתון הנ"ל כולל מחצבות ומגרסות בשטח C  בלבד,  כלומר השטח נמצא בשליטה ישראלית ובאחריות ישראלית מלאה!
 
ב. חקיקה
בישראל קיימת ומתפתחת מערכת חוקים ענפה בנושא ההגנה על הסביבה (חוק "המזהם משלם", חוק האכיפה הסביבתית והקרן לשיקום מחצבות הם מהבולטים שבהם), אולם מסיבות פוליטיות בלבד חוקים אלה אינם "מועתקים" לאזור יהודה ושומרון.
כך, לדוגמא, נוצר מצב שבו גם אם ייסגרו כל 100 המחצבות הבלתי חוקיות ביהודה ושומרון אין מי שידאג לשיקום הנופי מכיוון שהקרן לשיקום מחצבות אינה פועלת בתחומי יהודה ושומרון. כך גם לגבי מפגעים סביבתיים אחרים. מצב זה לא היה קורה בישראל, בה יש חוקים המחייבים שיקום נופי.
 
ג. אכיפה
בישראל פועלים בשיתוף פעולה מספר גורמי אכיפה בנושא איכות הסביבה והגנה על הסביבה, ולתחום זה מוקצים תקציבים רבים.לעומת זאת, ביהודה ושומרון המשטרה הירוקה פועלת רק בתחום ההתיישבות היהודית וכנגד שאר עברייני הסביבה עומדת יחידת הפיקוח במנהל האזרחי לבדה!
מדובר ביחידה קטנה בעלת מספר פקחים מצומצם מאוד אשר מטפלת בכל הפרות החוק (של ישראלים וערבים כאחד) ושל בנייה בלתי חוקית ביהודה ושומרון (בשטחי C בלבד, כמובן). היקף הבנייה הבלתי חוקית המשוער בטיפול היחידה הוא כ- 15,000 תיקי בב"ח (בנייה בלתי חוקית), וסדר העדיפות בעבודת הפיקוח והאכיפה נקבע בעיקר על ידי הדרג הפוליטי.מנתונים אלה אפשר להסיק כי תחום האכיפה הסביבתית ביהודה ושומרון סובל מחוסר בכוח אדם, תקציב מזערי,מדיניות אכיפה רופסת ומיקום נמוך מאוד בסדר העדיפות לביצוע. 


לסיכום

בדו"ח ביניים זה רואים בבירור כי מצב הזיהום הסביבתי והנזק האקולוגי בשטחי יהודה ושומרון הוא בלתי נסבל. בשל העדר חקיקה רלוונטית ועדכנית, מחסור בכוח אדם ואכיפה משמעותית יותר בתחום זה, נגרם נזק יומיומי, מתמשך ובעל השלכות חמורות לטווח הקרוב והרחוק הן באזור יהודה ושומרון הן בישראל. 

תלונות מטופלות, אם בכלל, בקצב איטי למדי, שאינו מסוגל להתחרות בקצב זיהום הסביבה המתגבר והולך ברחבי יהודה ושומרון. כפי שהזכרנו לאורך הדו"ח, לזיהום אין גבולות והוא מחלחל גם לישראל ומעמיד את כולנו בפני בעיה קשה וחמורה בנושאים כגון: מי-תהום, זיהום נחלים, זיהום אוויר ועוד


מה ניתן וצריך לעשות :

1.     להחיל את החוקים הסביבתיים הקיימים בישראל על יהודה ושומרון, או ליצור מערכת צווים ותקנות מקבילה במנהל האזרחי.

2.     להקצות משאבים לאכיפה על מנת להוסיף פקחים בעלי הכשרה וסמכות ייעודית בתחום הסביבתי.

3.     יש לפעול להרתעה משמעותית יותר וכן לענישה הראויה כלפי עברייני הסביבה.

 

כיצד את/ה יכולים לפעול לשיפור המצב?

נתקלתם במפגע סביבתי - דווחו לנו!

באתר תחת הכותרת 'צור קשר' (הקובץ ניתן להורדה גם באנגלית וערבית).

 

לצפיה בדו''ח המלא כקובץ PDF לחץ כאן

לצפיה בכל המפגעים הסביבתיים שדווחו עד כה כקובץ WORD לחץ כאן

ראשי מי אנחנו צור קשר פרוייקטים מאמרים טיפים גלריות כתבו עלינו קישורים דווחו לנו הצטרף אלינו תרומות
עיצוב אתרים - יפעת נרינסקי mp100 systems - בניית אתרים © כל הזכויות שמורות לירוק עכשיו
"ירוק עכשיו" פועלת למען שמירה על איכות הסביבה , בליווי צוות אקדמאי ובהדרכת טובי המומחים בתחום האקולוגי בישראל.