ייצור חשמל סולארי

בשנים האחרונות חברות ויזמים פרטיים החלו בתהליך של ייצור חשמל סולארי באמצעות קולטי שמש ענקיים שנפרסו על גגות ביתם ועל פני שטח פתוח שבבעלותם. על ידי אותם קולטי שמש ענקיים ניתן להפיק אנרגיה חשמלית ולמכור את התוצרת החשמלית המופקת מהם לחברת החשמל ולצרכני חשמל נוספים כמו מפעלי תעשייה וגופים ממשלתיים נוספים. למעשה, היום כל אדם שיש ברשותו קרקע או שטח גדול על פני גג הבניין יכול ליצור “תחנת כוח קטנה” שאינה מזהמת, ומייצרת חשמל סולארי על ידי אור השמש בלבד.
התחום עדיין אינו מפותח דיו בארץ, אך למעשה בפועל קיימות מספר חברות העוזרות ליזמים ולבעלי קרקעות להקים חוות סולריות קטנות. בסיום התהליך וכאשר קולטי השמש המייצרים אנרגיה סולארית נפרסים, החברות הללו “משדכות” בין היזמים ובעלי הקרקעות לבין חברת החשמל וכך חברת החשמל למעשה “רוכשת” את החשמל הסולארי המיוצר על ידי אותם קולטי שמש חכמים הפרוסים בשטח של עשרות מטרים רבועים. ייצור חשמל סולארי מצריך השקעה התחלתית גבוהה, בהקמת ופריסת תשתית קולטי השמש, אך יש הטוענים כי בראייה לטווח הארוך מדובר בתרנגולת המטילה ביצי זהב.

אנרגיה סולארית – שימושים

לאנרגיה סולארית מגוון שימושים, השימוש הנפוץ ביותר שודאי כולנו מכירים הוא דוד שמש. דוד שמש הוא פיתוח שבעזרתם של קולטי שמש הופך את האנרגיה שהשמש פולטת לחום, שמחמם את המים. רבים ודאי לא יודעים זאת, אך דוד השמש הוא פיתוח ישראלי(!), בנוסף הוא מצוי ברוב הבתים כיום. אנרגיית השמש יכולה להיות מוגדרת בצורה הטובה ביותר כאור המועבר מן השמש, אשר ניתן להשתמש בו לחימום סולארי. המתקנים השונים של אנרגיה סולארית בעצם ממירים את הקרינה האלקטרומגנאית שהשמש פולטת לאנרגיה תרמית או לחשמל. מאחר וקרינת השמש הינה מאגר אנרגיה בלתי מתכלה, לאנרגיה זו פוטנציאל בלתי ממומש גבוהה מאד, להפוך למרכיב עיקרי בשוק האנרגיה העולמי.

מעבר לשימוש זה, לאנרגיה סולארית עוד שימושים רבים, דוגמא מובהקת היא שימוש באנרגיה סולארית להפקת חשמל. תחנת כוח תרמו סולארית עושה בדיוק את זה. תחכנת כוח תרמו סולארית היא תחנת כוח שמשמשת לייצור חשמל, אשר עושה זאת בעזרת קולטי שמש. תחנת כוח זו הופכת את האנרגיה הנקלטת מהשמש לחום, ובעזרת החום הזה מייצרים קיטור, הקיטור מניע טורבינה אשר מייצרת חשמל.
יתרונות וחסרונות של אנרגייה סולארית

היתרון המובהק ביותר של אנרגיה סולארית הינו שהיא אנרגיה בלתי מתקלה. אנרגיה סולארית אינה אוזלת כמו מאגרים אחרים של חומר המשמש לייצור אנרגיה אשר בידנו (נפט למשל).
בנוסף הפקת אנרגיה סולארית היא תהליך נקי אשר אינו פוגע בסביבה. מעבר לכך, בתחנות כוח שמשתמשות באנרגיה סולארית אין פגיעה בביצועים לאחר שנים(בניגוד לתחנות כוח אחרות), והשימוש באנרגיה סולארית הינו יציב לאורך שנים.

החסרונות של אנרגיה סולארית היא שעלות תחנות כוח אשר משתמשות באנרגיה זו גבוהה בהרבה מתחנות כוח אחרות שמשתמשות בפחם או בסוגים אחרים של דלק. הפקת האנרגיה אינה סדירה. שינויי מזג האוויר ולילות יכולים להשפיע לרעה על הביצועים. בנוסף, תחנות כוח סולאריות לוקחות לרוב משאבי קרקע גדולים יותר מתחנות כוח קונבציונאליות.

מעבר להפקת אנרגיה סולארית

בשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר על המונח “אנרגיה סולארית”. מדובר באנרגיה, המופקת ישירות מקרינת השמש ועל כן כוללת, במסגרתה, יתרונות רבים מאד, ההופכים אותה לפתרון כדאי במיוחד. למרות שרוב האנרגיה בארץ מופקת כיום על ידי חברת החשמל דרך תחנות הכוח השונות שלה, ניתן לראות כי השימוש באנרגיה סולארית תופס תאוצה מיום ליום והופך נפוץ יותר. מדוע זה כדאי ומהם היתרונות של אנרגיה זו, ההופכים אותה לפתרון האולטימטיבי? הנה, התשובה.

כי זה ירוק וידידותי לסביבה
בעוד שאנרגיה המופקת מתחנות הכוח בישראל, השייכות לחברת החשמל, כוללת, במסגרת תהליך הפקתה, שימוש במרכיבים שונים, כמו גז, פחם או נפט, אנרגיה סולא

רית עושה שימוש במרכיב טבעי לחלוטין – אנרגיית השמש שהיא אנרגיה מתחדשת. גם הגז, גם הפחם וגם הנפט פולטים חומרים שונים, המזהמים את הסביבה ופוגעים בה. הבחירה בפתרון כמו אנרגיה סולארית, על ידי שימוש במערכות שונות ומתקדמות במיוחד, הופכת אותה לפתרון ידידותי לסביבה בשל תכונותיה.

כי זה חוסך לנו כסף
את האנרגיה הסולארית ניתן לייצר באמצעות מתקן מיוחד, המותקן על גבי גגות הבתים או המבנים השונים, מתקן הקולט את אנרגיית השמש, וממיר אותה לחשמל. במקום להיעזר ברשת החשמל כדי ליהנות מהחשמל, ניתן להתקין מערכת ייחודית זו ולנצל את אנרגיית השמש לצורך הפקת החשמל. מדובר בהשקעה חד פעמית כדאית במיוחד, החוסכת את התשלום לחברת החשמל. במקביל, הייצור העצמי של החשמל מאפשר למכור את עודפי החשמל שנוצרים באופן זה לחברת החשמל בתעריף גבוה, הנחשב גבוה מתעריף הצריכה ולכן כדאי מאד. זוהי השקעה נבונה, ובראייה עתידית – משתלמת מאד וחוסכת לא מעט כסף.

כי זה כולל שימוש בטכנולוגיה יעילה במיוחד
אנרגיה סולארית כוללת במסגרתה, כאמור, יתרונות רבים. אחד מהם הוא הטכנולוגיה המעורבת בה, ההופכת אותה ליעילה במיוחד. מדובר במערכות, אותן ניתן להתקין גם בבתים הפרטיים וגם במבנים השונים. בחירת מיקומה מאפשר גם בחירת כמות החשמל, אותה ניתן יהיה להפיק באמצעותה. למשל, מערכת אנרגיה סולארית, המותקנת בבית פרטי מייצרת פחות חשמל ממערכת המותקנת במסגרת עסקית כלשהי, שכן מדובר בצריכה נמוכה יותר. התאמתה המדויקת של המערכת אל הצרכים שונים, הופכת אותה ליעילה וכדאית מאד.

ישנן לא מעט חברות, המציעות מערכות להפקת אנרגיה סולארית. אם גם אתם מעוניינים לבחור באפשרות זו לצורך ייצור חשמל, מומלץ לכם להשוות בין החברות השונות, תוך בחינת רמת מקצועיותן של כל אחת מהן, ניסיונן בתחום זה וכמובן המחיר, אותו הן דורשות עבור המערכות הסולאריות השונות.

לעמוד הבית –אנרגיה ירוקה